Choď na obsah Choď na menu
 


Užitočné rady začínajúcim autorom

15. 1. 2009

 

Pozrite si stránku www.enigma.sk

Svoje literárne pokusy v oddelení "Kope Vás múza" zverejňuje veľa začínajúcich autorov. Nájdete tam  "skrátený návod" ako dať svojmu dielu knižnú podobu. Vďaka nemu mi vyšla prvá kniha. Trochu Vám ten "skrátený návod", ktorý pomohol aj mne priblížim. Pridávam aj vlastné skúsenosti. Môžete si ho prečítať na tejto adrese.

 

http://www.enigma.sk/chcem-vydat-knihu/ake-mam-moznosti#comment-6169

Takže. Najlepšie je publikovať na nejakej známej webovej stránke. Tam Vám aj neznámi ľudia povedia, čo si o Vašom literárnom diele myslia. Niekedy je to ťažké, pretože čo sa páči čitateľom, to sa nepáči kritike. Platí to aj naopak. Ale je to len môj osobný názor, neberte moje slová ako bernú mincu.

Moja rada je jednoduchá. Písať, písať a písať. Nie je to môj objav, ale je to pravdivé zistenie.

 

Pošlite svoje diela do literárnych súťaží, tam Vám povedia názor odborníci. Nebojte sa. Ak chcete písať a myslíte to vážne, tak si budete musieť na kritiku zvyknúť a niekedy na Vás nezostane suchá ani nitka. Ale ak nedokážete kritiku prijať a zobrať si z nej niečo pozitívne, tak Vaše literárne pokusy budú len mlátením prázdnej slamy.  Písaním a odhalením samého seba idete s kožou na trh a nie vždy človek odíde bez zranení. Vyzbrojte sa svätou trpezlivosťou, pretože bez nej nič nedokážete.

Dajte svoje literárne pokusy prečítať svojmu okoliu. Rodine, priateľom, susedom. Kolegom v práci, známym a neznámym ľuďom. Ak Vás pochvália, že sa im Vaše dielo páčilo, tak budete nielen šťastní, ale dostanete silu písať ďalej. Nepíšete predsa pre seba, chcete, aby Vaše myšlienky čítalo veľa ľudí.

Nepoužívajte vulgárne slová. Možno je to moderné, ale zbytočne kazia celkový dojem. Aj keď do textu  "pasujú" sú možno aj vhodné, ale móda prejde a ak bude niekto čítať Vaše dielo po mnohých rokoch, možno ho ani nedočíta. Prvým predpokladom je slušnosť a istá úroveň autora, pod ktorú nepôjde za nič na svete. Je to ako v reálnom živote. Niekedy máte chuť povedať niečo riadne šťavnaté, ale jednoducho to nepoviete, lebo by Ste sa zhodili. V literatúre platí to isté pravidlo.

Kúpte si odbornú literatúru. Pravidlá slovenského pravopisu, slovníky a gramatické príručky. Dajte svoje diela prečítať učiteľovi slovenského jazyka. Píšte v nejakom textovom programe. Písať rukou, alebo na písacom stroji nemá zmysel. Spisovateľ musí byť vzdelaný človek, nemôže sa tváriť, že počítačová technika neexistuje. Žijeme v dvadsiatom prvom storočí, storočí mobilov a internetu. Nech na internet nadávajú ľudia ako chcú, bez neho by Ste nečítali moje riadky a mnohé literárne diela by zostali navždy v tajných zásuvkách ich autorov. A to by bola večná škoda.

Hlavne sa nevzdávajte, aj keď Vás všade odmietnu. Ľudí, ktorí chcú písať a stať sa spisovateľmi je viac, ako si myslíte.

 

Prajem veľa trpezlivosti.

 

Pozrite si túto adresu. Na nej možno nájdete odpoveď na Vaše otázky. 

http://www.librix.eu/sk/page/authors/

Zdraví Ľubka Hupka

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zacinajuca spisovatelka

(Kristina, 26. 1. 2010 16:35)

dakujem cam velmi pekne za radu. Velmi rada pisem a potrebujem vo velmi vela vecjach poradit a vy ste mi ulahcili ulohu. Som vam velmi vdacna. DAKUJME

Re: Zacinajuca spisovatelka

(ja, 21. 6. 2016 13:01)

Asi by si si najskôr mala osvojiť pravopis ;-)

Svätá pravda

(Hupka, 26. 4. 2009 18:37)

Ďakujem.

Svätá pravda...

(Jana Pronská, 17. 4. 2009 6:37)

Do posledného písmenka... Môžem potvrdiť na vlastnej koži, že všetko, čo ste napísali je naozaj tak. Písať, písať, písať a hlavne nenechať sa odradiť, aj keď vám po 110-krát niekto napíše, že to nie je dobré. No myslím si, že spisovateľom sa musí človek narodiť... Lebo naučiť sa to zo dňa na deň nedá.
Srdečne pozdravujem a držím palce...

 

 

Prihlásenie


Posledné fotografie


Facebook

Kontakt

Ľubica Štefaniková

ĽUBKA HUPKA
Sibírska 35
080 01 Prešov

0903 855 619

lubkahupka@centrum.sk
Archív

Kalendár
<< október / 2019 >>

Štatistiky

Online: 2
Celkom: 212817
Mesiac: 991
Deň: 39